Co powoduje podrażnienia skóry, jak im zapobiegać?

0
1511
Co powoduje podrażnienia skóry, jak im zapobiegać

Skóra nieustannie narażona jest na działanie różnych czynników zewnętrznych, które wpływają bezpośrednio na jej kondycję. W związku z tym wymaga szczególnej pielęgnacji. Wygląd skóry pośrednio warunkują również bodźce wewnętrzne, jednak wszelkim niedoskonałościom można zapobiec.

Nieprzyjemne objawy skórne – przyczyny wewnętrzne

Podrażnienia skóry i dokuczliwe objawy, jak wykwity, łuszczący się naskórek i pęcherze z wysiękami, często stanowią obraz przewlekłych chorób nabytych lub wrodzonych, uwarunkowanych genetycznie, których leczenie jest złożone i długotrwałe, a nierzadko nawet słabo rokujące. Jednym ze schorzeń wymagających szczególnej pielęgnacji i terapii jest atopowe zapalenie skóry, zwane także egzemą. Dermatozę przebiegającą z okresami zaostrzeń i remisji powoduje nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego wywołana czynnikami zewnętrznymi, czyli substancjami, na które dana osoba jest uczulona lub wrażliwa. Rozpoznania zjawiska można dokonać już w okresie niemowlęcym, choć choroba ujawnia się także niespodziewanie w późniejszych etapach życia. Skóra atopowa charakteryzuje się pogrubieniem naskórka w zgięciach łokciowych, kolanowych oraz na szyi i twarzy. Ponadto obserwuje się zmiany zapalne warg z bolesnymi pęknięciami w kącikach ust i łupież, a także nieregularne, zarumienione zmiany dermatologiczne o grudkowatym charakterze, z wysiękami, zmieniające się w strupy zlokalizowane na grzbiecie rąk, kończynach, plecach i tułowiu oraz twarzy. Manifestacji choroby zawsze towarzyszą uporczywy świąd, suchość skóry oraz łuszczenie się jej wierzchniej warstwy i skłonność do infekcji bakteryjnych. Z tego względu jakość pielęgnacji skóry oraz wczesność i kompleksowość innych metod leczenia warunkują ustępowanie objawów i ich nawroty, a także powikłania psychosomatyczne.

Podrażnienia skóry – uwarunkowania zewnętrzne

Do różnorodnych podrażnień skóry dochodzi wskutek uszkodzenia bariery naskórkowej czynnikami mechanicznymi, termicznymi lub chemicznymi. Wówczas w warstwie rogowej dochodzi do aktywacji receptorów zapalnych i pojawienia się charakterystycznych objawów, jak zaczerwienienie, pieczenie i bolesność. Przerwanie ciągłości skóry prowadzi do przenikania w głąb ciała szkodliwych substancji z otoczenia, takich jak zanieczyszczenia z powietrza, alergeny i chorobotwórcze mikroorganizmy. Podrażnienie skóry najczęściej wywołuje nietolerancja organizmu na kosmetyki, preparaty myjące i pielęgnacyjne do ciała, zimne i suche powietrze, wysokie i niskie temperatury, nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne, chlorowana woda, niektóre rodzaje tkanin, detergenty piorące i czyszczące, spaliny, dym papierosowy.

Jak zapobiegać podrażnieniom skóry?

Aby ustrzec się przed wystąpieniem przykrych dolegliwości skórnych, należy ograniczyć dostęp do czynników drażniących. Przede wszystkim zaleca się: korzystanie z preparatów hipoalergicznych do pielęgnacji ciała oraz dermokosmetyków, pranie odzieży w odpowiednich środkach i niezmienianie ich bez potrzeby, dbanie o optymalną temperaturę i wilgotność w mieszkaniu, regularne nawilżanie dłoni, twarzy i ciała balsamem z gliceryną, noszenie odzieży przepuszczającej powietrze, wykonanej z przyjemnych materiałów czy unikanie sytuacji stresogennych, nasilających objawy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here